forex trading logo

Statystyki

Home
Zwyczaje wielkanocne w naszej szkole PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
sobota, 04 kwietnia 2015 07:48

zajacZbliża się Wielkanoc - najważniejsze chrześcijańskie święto. W Miejskim Zespole Szkół odbył się cykl spotkań i konkursów, które mają na celu pielęgnowanie i kultywowanie pięknych świątecznych tradycji. W więcej reportaże z wydarzeń i kronika fotograficzna.

Zwyczaj malowania jajek jest jednym z najstarszych zwyczajów wielkanocnych. W Polsce jego ślady sięgają już X wieku. W przeszłości zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety. Naniesione na skorupkę wzory i barwy miały odstraszyć zło i zapowiadać pomyślność.

17 marca 2015 r. na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Kujaw w Miejskim Zespole Szkół w Radziejowie gościła artystka z Osięcin Pani Aniela Leszczyńska, która podczas warsztatów malowania pisanek zapoznała dzieci z wzornictwem i technikami zdobniczymi. Pod jej czujnym okiem uczestnicy spotkania mieli możliwość zdobienia jaj z wykorzystaniem m.in. motywów kujawskich. Inspiracja dla początkujących "artystów" były przepiękne pisanki autorstwa Pani Leszczyńskiej.

Dobrze, że są wśród nas ludzie, którzy dzieląc swoją pasją z innymi, kultywują to, co najcenniejsze dla naszej rodzimej kultury.

W dniu 26.03.2015 r. na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Kujaw w Miejskim Zespole Szkół w Radziejowie odbyła się prelekcja, warsztaty i wystawa prac rękodzieła ludowego dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalistów w ramach V Spotkań z Tradycją. Prelekcję o "Zwyczajach i tradycjach Wielkanocnych na Kujawach" wygłosiła Pani Dorota Kalinowska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, natomiast wystawę przygotowała i warsztaty poprowadziła Pani Krystyna Zagrabska - twórczyni ludowa z Włocławka.
Dorota Kalinowska, kustosz Muzeum Etnograficznego we Włocławku, nakreśliła malowniczy obraz przeszłości Kujaw, przypominając regionalne zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Przypomniała również, że WIELKANOC, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone jest na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa - początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325 r.) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia).

Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Obchody religijne tego święta rozpoczyna odbywająca się w Wielką Niedzielę wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym - jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń.

Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy: święcenie pokarmów, pisanki, śmigus - dyngus. Symbole Świąt Wielkiej Nocy są związane przede wszystkim ze zmartwychwstaniem i odradzającym się życiem. Dla chrześcijan jest to najważniejsze święto w roku. Przekazuje ono ludziom przesłanie o zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią oraz nadziei na przyszłe zmartwychwstanie, którą nosi w sercu każdy wierzący.

Podczas omawianego wyżej Spotkania p. Liliana Cisielska - Małecka wręczyła dyplomy uczestnikom konkursu plastycznego na najpiękniejszą pisankę. Wszystkie prace są piękne, a można je obejrzeć na specjalnej wystawie w holu naszej Szkoły. Wystawione są także projekty makiet placów zabaw, przygotowane przez uczniów pod kierunkiem p. Liliany.

 

Polecamy




Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012