forex trading logo

Statystyki

Home
Tłusty czwartek - Dzień kujawski! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
środa, 26 lutego 2020 14:54

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek.Kujawiacy
A Bartkowa uwierzyła, smacznych pączków nasmażyła..."

W tym roku Dzień Kujawski obchodziliśmy w tłusty czwartek, 20 lutego 2020 r. Przez szkołę przeszedł ludowy korowód, w hali gimnastycznej gościliśmy zespoły folkorystyczne, a w sali gimnastycznej młodis uczniowie zobaczyli barwne widowisko oraz wzięli udział w warsztatach rękodzieła. O tych wydarzeniach pisały lokalne media (można zobaczyć TUTAJ i TUTAJ). W więcej szczegółowe iinformacje oraz galeria zdjęć.

Organizacją wszystkich uroczystości zajęły się panie: Aneta Tomczuk, Grażyna Trzmielewska i Lidia Nieznalska.  Kolorowy zapustny korowód odwiedził rano pracowników szkoły i uczniów. Członkowie szkolnego koła teatralnego i zaprzyjaźnieni uczniowie (opiekun - G. Trzmielewska) : Kornelia Bassa - I c, Blanka Ignasiak - IIb, Maria Ignasiak, Bartosz Lisiak, Jakub Paskal - VI d,  Dominik Dolatowski, Jakub Kędzierski - VIIb, Oliwia Andrzejewska, Julita Fornalewicz, Zofia Gralak, Kamil Łapacz, Lidia Orłowska, Paulina Panfil, Ada Siarkowska, Roksana Staśkowiak, Katarzyna Szczepankiewicz - VIII b przeszli korytarzami MZS. Kujawskie melodie i gwar zabawy zapewnił nasz absolwent Miłosz Kubicki, który po raz trzeci zachwycił nas grą na akordeonie.  Bardzo mu dziękujemy, że znalazł dla nas czas. Tradycja to rzecz święta, więc nie mogło zabraknąć smakowitych pączków, które można było spotkać przez cały dzień. Uroczystości odbywały się w dwóch miejscach: w hali sportowej spotkali się uczniowie klas IV - VIII, a młodsi w sali gimnastycznej. Przybyli licznie goście, rodzice i bliscy naszych uczniów, nauczyciele i uczniowie obejrzeli piękne występy Kujawiaków od Dobrego, radziejowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy, grupy tanecznej p. A. Tomczuk w składzie: Marcelina Smul, Maja Stańczak, Klaudia Krużyńska, Michalina Wojda, Maja Sawińska, Asia Szczepankiewicz, Martyna Janiak, Jakub Paskal - VI d, podziwiali piękne obrazy p. Zenobii Skibińskiej oraz konkurs plastyczny na najpiękniejszy wzór kujawski, w którym wzięli udział reprezentanci klas IV-VIII. Komisja w składzie: p. Zenobia Skibińska, p. Halina Płaczkowska, p. Wiesława Marek przyznała następujące nagrody:

  • I miejsce    Wiktoria Niedośmiałek  - kl. VIII a
  • II miejsce  Anita  Bentkowska  - kl. Vb  i  Gabriela Nowak  - kl. Va
  • III miejsce  Oliwia Redzimska  - kl. IV a

Nie zabrakło wspólnie odśpiewanego Hymnu Radziejowa!

Uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami i rodzicami obejrzeli kujawskie widowisko zapustne w wykonaniu grupy teatralnej p. G. Trzmielewskiej w składzie: Kamil Łapacz, Roksana Staśkowiak, Lidia Orłowska, Julita Fornalewicz, Paulina Panfil - kl. VIII b, Maria Ignasiak,  Kuba Paskal, Bartek Lisiak - kl. VI d, Kornelia Bassa - I c, Blanka Ignasiak - II b. Przez cały czas udostępnione były przepiękne prace pań: Henryki Adamczewskiej, Mirosławy Posłusznej, Grażyny Kopczyńskiej i Julii Ignasiak. Podziwialiśmy min. ręcznie robione i haftowane serwetki, obrusy i sweterki, ręcznie zdobione filiżanki i talerzyki, figurki i zabawki,  kwiaty z bibułki. Nasi najmłodsi wspaniale przygotowali się do tego dnia, oczywiście, we współpracy ze swoimi paniami, w którym królowały tradycje, zwyczaje, kujawskie tańce i piosenki oraz gwara. Większość wystąpiła w strojach kujawskich. Każda klasa była reprezentowana w kategorii śpiew, gra na instrumencie lub taniec. Największą popularnością cieszyła się piosenka "Czerwone jabłuszko", która zakończyła uroczystość. Trzeba dodać, że z wielkim przytupem.

O tradycyjne kujawskie potrawy zadbały: szefowa kuchni p. Alina Kacprzak i p. Beata Skonieczka oraz  p. Aneta Tomczuk, która przygotowała także piękną dekorację. Przepyszny żurek, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz pączki smakowały wybornie! Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji uroczystości, p. Halinie Paczkowskiej - Prezesowi TMK w Radziejowie za życzliwość, obecność i zaangażowanie w to, abyśmy wszyscy mogli podziwiać piękne prace członkiń oraz przyjaciół TMK. Podziękowania dla naszych gości, uczniów, rodziców i nauczycieli za wspólne prezentowanie naszego kujawskiego dorobku. To był kolejny bardzo udany Dzień Kujawski. Następny już za rok! A miłe słowa Dyrekcji Szkoły są bardzo miłe dla organizatorek, Dziękujemy!


 

Polecamy
Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012